BLOG

PROVA VE KAYITLARDA EN İYİ SOUND' U YAKALAYABİLMEK İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ MİKROFONLAR İLE HOPARLÖRLER BİRBİRLERİNE DÖNÜK OLDUKLARINDA VE YAKINLAŞTIKLARINDA MIKNATIS GİBİ ETKİLEŞİME GİRİP SESLERİN İNCELİP UZAMASI İLE ÇOK İNCE FREKANSLI ÖTMELERE (FEEDBACK) NEDEN OLURLAR. KONSERLERDE MİKROFON ELİNDE KOŞAN MÜZİSYENLERİ GÖREBİLİRSİNİZ. ÇÜNKÜ SAHNE ONA GÖRE DÜZENLENECEK KADAR GENİŞTİR VE HOPARLÖRLERE OLDUKÇA UZAKTIRLAR VE PEK ÖTMEZLER. STÜDYOMUZ OLABİLDİĞİNCE GENİŞ OLMASINA RAĞMEN, BİR KONSER SAHNESİ KADAR DA GENİŞ DEĞİLDİR.

YİNE DE ZAMAN ZAMAN MİKROFON ÖTMELERİ (FEEDBACK) OLABİLMEKTEDİR. STÜDYOLAR KONSER DEĞİL ÇALIŞMA ALANLARIDIR. BUNUN BİLİCİNDE OLMALISINIZ. BİZ MİKROFONLARI BAŞTA ÖTMEYECEKLERİ ŞEKİLDE KURUYORUZ. ONLARIN KONUMLARINI DEĞİŞTİRMEYİN VEYA GEREKİYORSA BİZE SORUN YARDIMCI OLALIM. BU ÇOK İNCE FREKANSLI SESLER HEM KULAKLARIMIZA HEMDE SİSTEME ÖZELLİKLE TWİTER LARA ZARAR VERMEKTEDİR. BU ÖTMELERİN OLMAMASI İÇİN MİKROFONLAR HOPARLÖRLER'E OLABİLDİĞİNCE UZAK VE BİR BİRİNE TERS YÖNDE OLMALIDIR.

BİR DİĞER ÖNEMLİ KURAL DA MİKROFONLARIN AĞZINI ELLERİNİZ İLE KAPATMAYIN ONU BOĞARSINIZ VE YİNE ÖTMEYE NEDEN OLUR. YİNE BRUTAL SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZDE MİKROFON DAN YETERİ KADAR UZAKLAŞIN. ÇÜNKÜ BİZ BAŞTA NORMAL SÖYLEME SEVİYENİZE GÖRE MİKROFON SESİNİ ÖTMEYECEK KADAR AÇARIZ. AMA SİZ GELİP MİKROFONUN DİBİNDE BAĞIRIRSANIZ SES BİR ANDA 3-5 MİSLİ ARTAR VE ORTAMA ZARAR VERİR. KISIK SÖYLEDİĞİNİZDE MİKROFONA 1-2 CM YAKLAŞABİLİRSİNİZ, YÜKSELDİĞİNİZDE 3-5 CM UZAKLAŞMALISINIZ. SES ŞİDDETİNİN ARANIZDAKİ MESAFE İLE DOĞRU ORANTILI OLDUĞUNU UNUTMAMALISINIZ. AMFİLERİN DÜĞMELERİNİ SONUNA KADAR AÇMAYIN (BU SİZE HİÇBİR ŞEKİLDE İYİ BİR TON OLUŞTURMAYACAK, GÜRÜLTÜYE YOL AÇACAK, SİZDEN BAŞKA KİMSE DUYULMAYACAKTIR).

SES SEVİYENİZ YETERİ KADAR AÇIKSA VE KENDİNİZİ DUYAMIYORSANIZ, KENDİ SESİNİZİ YÜKSELTECEĞİNİZE YÜKSEK OLAN DİĞER ARKADAŞLARINIZI İKAZ EDİN, ONLAR KISSINLAR. AMFİLERİN NASIL TONLANACAĞINI BİLMİYORSANIZ YARDIM İSTEYİN. AMFİ TONLAMADA GENEL KURAL GAIN VE VOLUME' UN AYARLANMASIDIR. GAIN' İ FAZLA AÇMANIZ DISTORSION' U ARTTIRIR. ANCAK VOLUME' U SONUNA DEĞİL, ORTANIN BİRAZ SAĞINA GETİRMENİZ UYGUN OLUR. İKİ GİTAR VARSA AYRI AYRI DUYULMALARI İÇİN BİRBİRLERİNDEN FARKLI TONLANMALARI DAHA İYİ OLACAKTIR. BU ÖZELLİKLE KAYITLARDA DAHA ÖNEMLİDİR. GENELLİKLE BİZ İKİ GİTARI BİRİNİ SAĞA DİĞERİNİ SOLA PANLARIZ, DAVUL VE BAS ORTA YERLERDE, VOCAL' DE KALAN BOŞLUKLARA ALINIR.

KAYIT YAPILAN CD' Yİ VERMEDEN ÖNCE TEST EDİYORUZ. SİZDEN RİCAMIZ BU CD' Yİ EN KISA ZAMANDA KENDİ BİLGİSAYARLARINIZA KAYDEDİN VE SAKLAYIN YADA KOPYASINI ALIN. ÇÜNKÜ BU KAYITLAR ÇOK BÜYÜK ALANLAR KAPLADIĞINDAN BİLGİSAYARLARIMIZDAN SİLİNMEKTEDİR. ANCAK YALNIZCA KANAL KAYITLAR ÜZERLERİNE TEKRAR KAYIT YAPILABİLECEĞİNDEN PROJE OLARAK EN AZ 6 AY SAKLANMAKTADIR.